نگهداری نوار نقاله در انبار

 

امروزه طراحی نوار نقاله ها به گونه ای می باشد که نسبت به تسمه نقاله و یا نوار نقاله های قدیمی تر دارای دوام و عمر بیشتری می باشند اما این بدان معنی نیست که در هنگام انبار کردن نوار نقاله و یا تسمه نقاله و یا در هنگام حمل و نقل هیچ توجهی نداشت و روش های اصولی و امینی را رعایت نکرد ، بلکه هر گونه خطا و عدم باربری نامناسب می تواند تاثیر معکوسی بر روی عمر محصولات بگذارد و باید مواردی را رعایت نمود.

حتما دقت کنید که در هنگام انبار کردن انواع نوار نقاله و یا تسمه نقاله موارد زیر رعایت شود:

 

1. در هنگام حمل و انبار نوار نقاله به صورت افقی قرار گیرد

یکی از موارد مهمی که در هنگام حمل نوار نقاله و انتقال به انبار و یا در هنگام انبار کردن نوار نقاله از اهمیت بالایی برخوردار می باشد قرار گرفتن

به صورت افقی است ، حتما نوار نقاله بر روی یک سطح بلند قرار گرفته این سطح می تواند یک تخته و یا یک پالت چوبی باشد اما در خاطر داشته باشید به هیچ وجه نباید نوار نقاله ها در انبار به صورت عمودی و روی هم قرار گیرند. در صورت قرار گیری نوار نقاله ها برو روی یکدیگر و به صورت عمودی امکان جذب رطوبت در لبه های نوار نقاله خواهد شد که در این صورت نوار نقاله در هنگام استفاده به صورت موج دار خواهد شد.

شایان ذکر است که در بهترین شرایط نیز در صورت قرار گیری نوار نقاله به صورت عمودی حتی تحت بهترین شرایط نیز رطوبت را جذب خواهد کرد و در این صورت زمانی که تسمه نقاله به صورت عرضی داده شود مقداری از رطوبت جذب نوار نقاله خواهد شد و بنابرین درصد ایجاد موج در نوار نقاله بسیار بالا می رود اما نگران نباشید این موج ها در اثر رطوبت ایجاد شده و بعد از چند روز مطمئنن از بین خواهد رفت.

 

2. عدم تماس مستقیم نور خورشید و اوزون با نوار نقاله

در صورت تماس مستقیم انواع نوار نقاله و تسمه نقاله با نور خورشید ، سطح نوار نقاله و یا تسمه نقاله سخت می شود و در نتیجه این سختی سطح تماس نوار نقاله موجب ایجاد ترک هایی در سطح نوار نقاله خواهد شد. همچنین اوزون که از طریق موتور های الکتریکی و ژنراتورها و جوشکاری ایجاد می شود نیز همین تاثیر را بر روی نوار نقاله خواهد گذاشت.3. استفاده از روکش نوار نقاله در حمل و نقل

استفاده از روکش در هنگام حمل و نقل نوار نقاله علاوه بر محافظت نوار نقاله در برابر نور خورشید و گرد و خاک باعث جلوگیری از نفوذ باران نیز خواهد شد به همین دلیل استفاده از روکش از موارد مهم در هنگام حمل و نقل تسمه نقاله می باشد.

روکش هایی پلاستیکی و سیاه رنگ جهت نوار نقاله ها تولید شده که دارای منافذی برای خروج رطوبت و همچنین تهویه هوا می باشد.

 

 

نیک صدرا صنعت -انبار تسمه نقاله ها

 


4. نوار نقاله ها در مدت طولانی به صورت رول در انبار ذخیره نشوند.

زمانی که نوار نقاله به صورت بلند مدت در انبار به صورت رول می ماند این حالت در تسمه نقاله ماندگار خواهد شد که در اصطلاح حالت "تلسکوپی" نامیده می شود.

 Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها

نگهداری تسمه نقاله در انبار   بهترین روش نگهداری نوار نقاله در انبار   روش حمل و نقل نوار نقاله   چگونه نوار نقاله را در انبار نگه داریم   روش های مراقبت از نوار نقاله در انبار   روش های حمل و نقل تسمه نقاله   اسیب دیدگی نوار نقاله در حمل و نقل   اسیب دیدن نوار نقاله در انبار   رطوبت نوار نقاله